در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

کتاب و جزوه ویروس شناسی آزمون استخدامی

کتاب و جزوه ویروس شناسی آزمون استخدامی

ویروس شناسی
مقالات آموزشی

کتاب و جزوه ویروس شناسی آزمون استخدامی

ویروس شناسی چیست؟

ویروس شناسی مطالعه ویروس‌ها و عوامل شبه ویروسی، از جمله، طبقه بندی آن‌ها، خصوصیات ایجاد کننده بیماری، کشت و ژنتیک آن‌ها بوده اما تنها محدود به همین نیست که اغلب بخشی از میکروب شناسی یا آسیب شناسی نیز در نظر گرفته می‌شود. و مطالعه عفونت‌های ویروسی، مانند سرخچه، تبخال، هپاتیت و ایدز است.

هنگامی که ویروس سلول را به تصرف خود در می‌آورد، بلافاصله باعث می‌شود که میزبان شروع به تولید پروتئین‌های لازم برای همانندسازی ویروس کند. برخی ویروس‌ها مانند تبخال موجب می‌شوند که میزبان سه نوع پروتئین بسازد:

  • پروتئین‌های اولیه: آنزیم‌هایی که در تکثیر اسید نوکلئیک شرکت می‌کنند.
  • پروتئین‌های دیررس: پروتئین‌هایی که برای ساخت پوشش ویروس استفاده می‌شوند.
  • پروتئین‌های لیتیک: آنزیم‌هایی که برای از بین بردن سلول و خروج ویروس از آن وارد عمل می‌شوند.

محصول نهایی ویروسی به صورت خود به خود مونتاژ شده و شکل می‌گیرد، به این ترتیب که قطعات به طور جداگانه توسط میزبان ساخته می‌شوند و به طور اتفاقی به هم متصل می‌شوند. این مونتاژ اغلب توسط پروتئین‌های چپرونی مولکولی یا پروتئین‌های ساخته شده توسط میزبان صورت می‌گیرد.


دانلود جزوات ویروس شناسی


دانلود کتاب ویروس شناسی آزمون استخدامی تامین اجتماعی

کتاب آزمون استخدامی تامین اجتماعی براساس سر فصل‌های اعلام شده از سازمان سنجش و آموزش کشور شرح و خلاصه درس و معرفی نکات برتر و تحلیل منابع و آزمون‌ها شامل خلاصه مباحث و شرح درس، معرفی نکات برتر، سؤالات ادوار گذشته استخدامی مراقب سلامت همراه با پاسخ­نامه تشریحی و سؤالات شبیه سازی شده و تألیفی آزمون استخدامی در یک مجموعه‌ی کامل را میتوانید از سایت hadisigroup.com دانلود کنید

کاربرد ویروس شناسی

با ظهور ویروس شناسی محققان چندین کاربرد برای این موجودات منحصر به فرد یافته اند و از آن‌ها در پزشکی و مهندسی ژنتیک بسیار استفاده شده است.

ویروس‌ها ابزاری فوق العاده مهم در مطالعه زیست شناسی سلولی و مولکولی هستند. از آنجا که ویروس‌ها با انتقال مواد ژنتیکی خود به هسته سلول میزبان، آن‌ها را آلوده می‌کنند.

 تقسیم بندی ویروس شناسی

دانلود جزوه ویروس شناسی آزمون استخدامی

حداقل ۲ یا ۳ سوال از ویروس شناسی در گروه میکروب آزمون استخدامی معمولا طرح می شود ( البته ممکن است بسته به سلیقه طراح تعداد سوال کم یا زیاد شود ) و بسیاری از داوطلبان زمانی برای مطالعه این درس اختصاص نمی دهند و برای همین است تعداد زیادی موفق نمی شوند .

شما باید بدانید که استخدامی یک رقابت تمام عیار است و زدن سه سوال ویروس شناسی می تواند تعیین کننده در موفقیت شما باشد . جزوه ویروس شناسی گروه آموزشی حدیثی فقط با ۵۰ صفحه یعنی ۲۵ برگ این درس تعیین کننده را برای شما آماده کرده تا به راحتی و با حداقل زمان و حجم بسیار کمی بتوانید به تمام سوالات ویروس شناسی ( پوشش دهی ۱۰۰% ) پاسخ دهید.

پکیج آموزشی ویروس شناسی آزمون استخدامی وزارت علوم

این بسته مطالعاتی ویژه به همراه ویدئو های انگیزشی موجود در سایت گروه آموزشی حدیثی گامی بلند در جهت تحقق اهداف شماست . شما داوطلبین محترم آزمون استخدامی با مطالعه این پکیج کاملا کاربردی خواهید توانست با اصل سوالات آزمون استخدامی آشنا شده و از آنجا که جواب تشریحی هم برای سوالات تخصصی و عمومی قرار داده شده است، بصورت مفهومی مطالب را درک کرده و خود را آماده آزمون خواهید کرد.

طبقه‌بندی ویروس‌ها

در تاکسونومی، طبقه‌بندی ویروس‌ها به دلیل فقدان سوابق فسیلی و اختلاف نظر در مورد این که آن‌ها موجودات زنده هستند یا غیر زنده، بسیار مشکل است. آن‌ها به راحتی در هیچ یک از حوزه‌های طبقه‌بندی زیستی قرار نمی‌گیرند و بنابراین طبقه‌بندی ویروس‌ها از سطح خانواده آغاز می‌شود.

ساختار کلی طبقه‌بندی به شرح زیر است:

  1. رده (virales)
  2. خانواده (viridae)
  3. زیر خانواده (virinae)
  4. جنس (virus)
  5. گونه‌ها (virus)

اهمیت مطالعه ویروس ها در پزشکی

از ویروس‌ها به عنوان وکتور یا ناقل استفاده می‌شود که مواد لازم برای درمان یک بیماری را به سلول‌های مختلف هدف می‌برند. آن‌ها به طور گسترده‌ای در مدیریت بیماری‌های ارثی و مهندسی ژنتیک و همچنین سرطان‌ها مورد مطالعه قرار گرفته اند.

ویروس برای اینکه یک ناقل ویروسی مفید باشد، اصلاح می‌شود تا باعث بیماری نشود و فقط انواع خاصی از سلول‌ها را آلوده می‌کند. به روشی مشابه، در ویروس درمانی از ویروس‌ها برای اصلاح ژنتیکی سلول‌ها و بافت‌های بیمار استفاده می‌شود.

ویروس درمانی نوید را به عنوان یک روش ژن درمانی، به ویژه در درمان سرطان نشان می‌دهد. ژن درمانی عبارت است از قرار دادن ژن‌ها در سلول‌ها و بافت‌های فرد برای درمان بیماری. در مورد یک بیماری ژنتیکی، ژن معیوب با یک ژن فعال جایگزین می‌شود.

ساختار یک ویروس

جزوه ویروس شناسی

ویروس‌شناسی شاخه‌ای از میکروبیولوژی می‌باشد. ویروس‌شناسی علم مطالعه ویروس‌ها می‌باشد،که ذراتی بسیار ریز و غیر میکروسکوپی می‌باشند. ویروس‌ها انگل‌های داخل سلولی بوده در مواد ژنتیکی آن‌ها در پوششی پروتئینی جای دارند.

ویروس‌ها را از لحاظ ساختار آنها، طبقه‌بندی و تکامل، نحوه عفونی کردن و چگونگی تخریب سلول میزبان، چگونگی تعامل با ارگانیسم میزبان و سیستم ایمنی آن، بیماری‌هایی که ایجاد می‌کنند، تکنیک‌های جداسازی و کشت آن‌ها و استفاده آن‌ها در مطالعات تحقیقاتی و درمان، مورد مطالعه قرار می‌دهند.

ویروس‌شناسی در دو زیر شاخه میکروبیولوژی و پزشکی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.از آنجایی که ویروس شناسی جز یکی از دروس سخت پزشکی است می توانید در این قسمت یکی از بهترین جزوات موجود را هم به صورت یکجا و هم به صورت فصل به فصل  تهیه نمایید.

درسنامه ویروس شناسی

برای درس ویروس شناسی نیز نمودارنامه ویروس شناسی از بهترین درسنامه‌هایی است که می‌توانید آن را مطالعه نمایید. این کتاب‌ها دارای حجم کم هستند و نوع نگارش در آن‌ها به‌صورت خلاصه‌نویسی است. بطوکلی کتاب‌های نمودارنامه کتاب‌هایی سراسر نکته هستند که به‌ویژه برای آزمون‌هایی مانند آزمون‌های استخدامی بسیار به درد می‌خورند.


 دانلود درسنامه و جزوه ویروس شناسی ویژه آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی


 

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱