در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

کارگاه عملی علوم آزمایشگاهی

کارگاه عملی علوم آزمایشگاهی

آموزش کار در آزمایشگاه
مقالات آموزشی

کارگاه عملی علوم آزمایشگاهی

کارگاه عملی علوم آزمایشگاهی یک فرصت یادگیری بی‌نظیر را برای دانشجویان و علاقه‌مندان به دنیای علم فراهم می‌کند. در این کارگاه، شرکت‌کنندگان با مفاهیم تئوری علمی که در دروس تئوری خود آموخته‌اند، به صورت عملی و در محیط‌های آزمایشگاهی آشنا می‌شوند.

در دنیای پر از تکنولوژی و پیشرفت‌های علمی، کارگاه‌های علوم آزمایشگاهی به عنوان یکی از ابزارهای قوی تربیت دانشجویان و دانش‌آموزان در علوم تجربی به چشم می‌آیند. این کارگاه‌ها علاوه بر ایجاد تجربه‌ی عملی و ارتقاء مهارت‌های علمی، به توانایی‌های انتقالی دانش آموزان نیز کمک می‌کنند.

سرفصل های دوره علوم آزمایشگاهی عبارتند از:

 1. آشنایی با بخش های مختلف آزمایشگاه تشخیص طبی
 2. آشنایی با آزمایش های بخش میکروبی و عفونی
 3. آشنایی با آزمایش ها و دستگاه های بخش بیوشیمی
 4. آشنایی با بخش هورمون شناسی و اختلالات تیروئید
 5. آشنایی با آزمایش های بخش سرولوژی و هماتولوژی
 6. آشنایی با بخش ایمونولوژی و تشخیص تومورمارکرها
 7. آشنایی با آزمایش ها و دستگاه های بخش مولکولی
 8. آشنایی با ارزشیابی و تأیید صحت جواب آزمایش ها

مزایا و تأثیر کارگاه‌های عملی علوم آزمایشگاهی بر یادگیری

ایجاد تجربه‌ی شخصی

یادگیری عملی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا مستقیماً با آزمایش‌ها و تجربیات علمی در ارتباط باشند. این تجربه‌ها باعث می‌شوند مفاهیم تئوری را بهتر درک کنند.

تقویت مهارت‌های علمی

در کارگاه‌های عملی، دانش‌آموزان با استفاده از ابزارها و تجهیزات آزمایشگاهی به تمرین می‌پردازند. این تجربه‌ها باعث تقویت مهارت‌های علمی و عملی شان می‌شود.

افزایش تمرکز و توجه

کارگاه‌های عملی با طراحی مناسب و فراهم آوردن فضای تعاملی باعث افزایش تمرکز و توجه دانش‌آموزان به موضوعات علمی می‌شوند.

بهبود حافظه و درک

تجربیات عملی باعث تصویرسازی بهتر مفاهیم و اصول علمی می‌شود، که این امر بهبود حافظه و درک دانش‌آموزان را تسهیل می‌کند.

تجهیزات پیشرفته

کارگاه‌های عملی اغلب از تجهیزات پیشرفته و مدرن استفاده می‌کنند که باعث ارتقاء کیفیت یادگیری می‌شود.

اتصال به دنیای واقعی

تجربه عملی به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا مفاهیم یادگرفته شده را به موقعیت‌های واقعی ارتباط بدهند و ارتباط عملی با دنیای واقعی برقرار کنند.

درباره کارگاه عملی علوم آزمایشگاهی

در این موسسه کلیه آزمایشگاه ها و کارگاه های تمامی گرایش های گروه قدرت با تجهیزات و استاندارهای علمی-ایمنی لازم در محل مخصوص خود برگزار می شود. لازم به ذکر است که مجموعه آزمایشگاه ها و کارگاه های موسسه حدیثی دانش از کاملترین مجموعه های آزمایشگاهی در رشته های مهندسی در سطح استان بوده و سرفصل تمامی آزمایشگاه ها گروه مهندسی برق بطور کامل قابل پوشش و تدریس می باشد که خود گامی مؤثر و مهم در جهت ارتقای سطح علمی و عملی دانشجویان  می باشد.

در این کارگاه شناخت تکنیک های رایج در بخش هورمون شناسی، آشنایی با انواع الایزا، نحوه کار با سل کانتر و اتوآنالایزر بخش بیوشیمی، آشنایی با آزمایشات بخش قارچ شناسی، ایمنی شناسی، باکتری شناسی و خون شناسی از محورهای اصلی تدریس در این کارگاه ها بود که به آن پرداخته خواهد شد.

کارگاه و آزمایشگاه

چرا کارگاه عملی علوم آزمایشگاهی

یکی از مهم ترین مشکلاتی که بسیاری از دانش آموختگان مقطع کارشناسی با آن مواجه خواهند شد، کمبود تجربه عملی یا به عبارتی کم بار بودن رزومه کاری آنهاست که تاثیر نامطلوبی بر آینده شغلی دانشجو خواهد داشت .دوره کارآموزی، فرصتی طلایی را برای حضور دانش آموختگان در محیط های موفق خدماتی، صنعتی، تجاری و… محیا می کند که دانشجو می تواند از این طریق و بدون دغدغه ی مسوولیت ها و تبعات شغلی، به کسب تجاربی ارزشمند بپردازد؛

از طرفی با توجه به مزایای انکارناپذیر دوره کارآموزی، هرچه دانش آموختگان با توانمندی های بیشتری وارد این عرصه شوند، بهره وری آنها در این این محیط افزایش خواهد یافت؛ در همین راستا، مهارتکده علوم پزشکی وارستگان به همت اعضای هیات علمی گروه علوم آزمایشگاهی، نسبت به برگزاری کارگاه هایی در جهت افزایش دانش و مهارت دانشجویان علوم آزمایشگاهی و آشنایی آن ها با فرصت های نهفته در این دوران اقدام نمود.

فعالیت های تکنسین کارگاه و آزمایشگاه

 • تجهیز و آماده سازی کارگاه و آزمایشگاه
 • همکاری در برگزاری جلسات عملی دروس در کارگاه و آزمایشگاه
 • مسئولیت حفاظت و نگهداری از دستگاه های موجود در آزمایشگاه و کارگاه و نظارت بر عملکرد صحیح آنها
 • برگزاری جلسه توجیهی دانشجویان در هر ترم برای آشنایی با فضا و خطرات احتمالی در کارگاه در شروع هر ترم
 • تحویل ، کنترل و نظارت مستمر بر نحوه استفاده از وسایل و مواد مصرفی توسط دانشجویان و در صورت لزوم توضیح و تشریح عملکرد تجهیزات موجود برای دانشجویان
 • درخواست به موقع و مستمر تامین و تعمیر تجهیزات ، کنترل کیفی دوره ای مواد ، وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی  کارگاهی و نواقص تاسیساتی و عمرانی
 • مشارکت در برگزاری جلسات آزمون های تئوری و عملی میان ترم و پایان هر ترم و دیگر جلسات مرتبط با فعالیت های آموزشی کارگاه و آزمایشگاه
 • انجام سایر امور محوله در حوزه وظایف سازمانی از سوی مقام مافوق

بخش‌های مختلف یک آزمایشگاه 

هر آزمایشگاه تشخیص طبی می‌تواند دارای یک یا چندین بخش آزمایشگاهی باشد. این بخش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هماتولوژی (خون‌شناسی)
 • پاتولوژی (آسیب‌شناسی) و سیتولوژی (سلول‌شناسی/ یاخته‌شناسی)
 • میکروبیولوژی (میکروب‌شناسی) و انگل‌شناسی
 • ژنتیک
 • هورمون شناسی
 • ایمونولوژی (ایمنی‌شناسی)
 • بیوشیمی
 • سرولوژی (سرم شناسی)
 • متابولیک

چه افرادی در آزمایشگاه تشخیص طبی کار می‌کنند؟

به طور کلی در هر آزمایشگاه تشخیص طبی افرادی با سمت‌های کاری مختلف همچون کارشناس (تکنسین)، مسئول بخش (سوپروایزر بخش) و مسئول فنی مشغول به کار می‌باشند.

کارشناس یا تکنسین آزمایشگاه

تمامی افرادی که مایل به اشتغال در این سمت می‌باشند حتماً باید دارای مدرک تحصیلی (حداقل فوق دیپلم/ کاردانی) در رشته علوم آزمایشگاهی باشند. به استثناء بخش‌های میکروبیولوژی (میکروب‌شناسی) و ژنتیک که بجز فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی، به ترتیب افراد دارای مدرک تحصیلی (حداقل کارشناسی) در رشته میکروبیولوژی و دارندگان مدرک تحصیلی (حداقل کارشناسی) ژنتیک نیز می‌توانند در بخش‌های مربوطه مشغول به کار شوند. فارغ‌التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی با توجه به علاقه شخصی، تجربه کاری و مهارت در انجام تست‌ها و کار با دستگاه‌های تخصصی مختلف، می‌توانند در هر بخش شروع به کار کنند.

مهارت و توانایی کافی در انجام تست‌ها و کار با دستگاه‌های تخصصی هر بخش، یکی دیگر از ویژگی‌های کارشناسان آزمایشگاه‌ تشخیص طبی است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در صورت عدم مهارت در انجام تست‌ها و کار با دستگاه‌ها، با شرکت در دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مرتبط و یا گذراندن دوره کارورزی در آزمایشگاه محل کار یا دیگر آزمایشگاه‌ها، مهارت‌های لازم را به دست آورند.

دقت بالا در کار به منظور انجام دقیق آزمایش‌ها و گزارش درست نتایج، از الزامات این کار می‌باشد. استقامت جسمی از جمله قابلیت‌های فیزیکی از دیگر ملزومات این حرفه است. زیرا گاهی لازم است کارشناسان برای زمانی طولانی کارها را به صورت ایستاده انجام دهند.

وظایف شغلی کارشناس یا تکنسین آزمایشگاه

 • تحلیل مایعات بدن مانند خون، ادرار، و نمونه‌های بافتی و ثبت مشاهدات عادی و غیر عادی
 • بررسی نمونه‌های خونی به منظور استفاده در انتقال خون (شناسایی تعداد سلول‌های خونی، ساختار سلول‌ها و گروه خونی)
 • استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی شمارشگر سلول (Cell counter) و آنالیزورهای خودکار (AutoAnalyzer)
 • استفاده از دستگاه‌های کامپیوتری و اتوماتیک آزمایشگاه
 • ثبت پاسخ آزمایش‌های مراجعه‌کنندگان

نتیجه‌گیری

کارگاه عملی علوم آزمایشگاهی نقش بسیار مهمی در فرآیند یادگیری دانشجویان و دانش‌آموزان ایفا می‌کند. این کارگاه‌ها به ترکیبی از تجربه‌های عملی، تفکر انتقادی، و تقویت مهارت‌های علمی کمک می‌کنند و به عنوان یک پل ارتباطی مؤثر بین تئوری و عمل در علوم تجربی عمل می‌کنند. این فضا، فرصتی مناسب برای ارتقاء دانش و تجربه‌ی عملی شرکت‌کنندگان در حوزه‌های مختلف علمی فراهم می‌کند و به توسعه دانشجویان و علاقه‌مندان به دنیای علم و تحقیقات کمک می‌کند.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱