در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

دانلود نمونه سوالات و کتاب تست آزمون استخدامی خون شناسی

دانلود نمونه سوالات و کتاب تست آزمون استخدامی خون شناسی

آزمون استخدامی خون شناسی
مقالات آموزشی

دانلود نمونه سوالات و کتاب تست آزمون استخدامی خون شناسی

کتاب تست خون شناسی

کتاب تست خون شناسی شامل بخش‌هایی نظیر خونسازی، آنمی، گلبول‌های سفید، بدخیمی‌های هماتولوژیکریال سولمی‌ها و مطالب دیگر مربوط به خون شناسی است.

مطالب آن برای آمادگی برای آزمون استخدامی بسیار مفید و کامل است. محتوای کتاب تست خون شناسی شامل مروری سریع و جامع بر منابع به همراه آزمون‌های برگزیده سال های گذسته است. همچنین مطالب آن با مجموعه‌ای از پرسش‌های چهارگزینه‌ای طبقه‌بندی شده کامل می‌شود.

رشته خون شناسی یا هماتولوژی به مطالعه یاخته‌های (سلول ها، واحدهای بنیادین ساختاری و کارکردی همه اندامها) خونی، انعقاد خون و فرایند خونسازی می‌پردازد. رشته هماتولوژی دارای ضریب 4 است و خیلی اهمیت دارد.


کتاب تست و نمونه سوالات آزمون استخدامی هماتولوژی


تخصص هماتولوژی چیست؟

کارهای معمول متخصصان هماتولوژی عمدتا شامل مراقبت و درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خونی است، برخی از هماتولوژیست‌ها مستقیما در آزمایشگاه خون شناسی با مشاهده نمونه خون و مغز استخوان زیر میکروسکوپ کار می‌کنند، نتایج مختلف آزمایشات خون و نتایج آزمایش لخته شدن را تفسیر و تأیید می‌کنند. در بعضی از مؤسسات، متخصصان هماتولوژی آزمایشگاه خون شناسی را مدیریت کرده و مسئول فنی آزمایشگاه هستند.

آزمایشهای خون شناسی

خون، پروتئین های خون و اندام های تولید کننده خون مورد آزمایش قرار می گیرد و بدین وسیله اگر بیماری وجود داشته باشد می تواند شناسایی شود.

این آزمایش ها شامل شمارش کامل خون، تعیین گروه خونی، غربالگری آنتی بادی، غربالگری انعقاد و آزمایش های آنزیم های خون و شیمی خون می باشد. با انجام آزمایشات مختلف بیماری هایی چون کم خونی، سرطالن های خون، عفونت ها، نقص سیستم ایمنی بدن، هموفیلی و … تعیین می شود.

آزمون استخدامی خون شناسی سازمان علوم و تحقیقات

سازمان علوم و تحقیقات کشور هر ساله با هدف تامین نیروهای متخصص و متعهد اقدام به جذب نیرو بصورت رسمی، پیمانی، قراردادی و … با مرجعیت برگزاری سازمان سنجش آموزش کشور بصورت مستقل و یا در قالب استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور مینماید.

این آزمون و به بالطبع شغل های آن مانند علوم آزمایشگاهی، پرستاری و … جزو پر متقاضی ترین آزمون هایی است که هر ساله در کشور برگزار می گردد و رقابت تنگاتنگی میان داوطلبین این آزمون ها برای استخدام شدن وجود دارد.

در این وبسایت در راستای دسترسی آسان شما به منابع آزمون استخدامی تلاش کرده ایم تا با جمع‌آوری و ارائه و معرفی یک‌ جزوه کمک آموزشی و مروری کاملا کاربردی و سوالات دوره های گذشته آزمون ها مسیر را برای موفقیت شما آسان تر کرده و بتوانیم شانس قبولی شما در این آزمون را به میزان‌ قابل توجهی بالا ببریم.

خون شناسی

تاریخچه خون شناسی

اولین مطالعات روی خون در مصر انجام شده است. اما آنتونی ون لیوونوئک کسی بود که در سال ۱۶۴۲ با ساخت میکروسکوپ، به شناسایی سلول های خونی پرداخت. خواص لخته خون در سال ۱۷۷۰ توسط پدر علم هماتولوژی، یعنی ویلیام هویسون بررسی شد. برای اولین بار انتقال خون در سال ۱۸۱۸ توسط جیمز بلوندل ثبت و بعد از صد سال انواع گروه های خونی توسط روین اوتنبرگ شناسایی شد

نمونه سوالات خون شناسی وزارت بهداشت

داوطلبان شرکت کننده در آزمون استخدامی به منظور کسب حدنصاب علمی در این آزمون های کتبی می بایست از کتاب ها و منابع جامع و موثقی برای دروس عمومی و اختصاصی استفاده نمایند تا میزان آمادگی خود را به بالاترین سطح ممکن برسانند.
به همین منظور این افراد می توانند با تهیه جزوات کمک آموزشی مربوط به هر درس ، کیفیت و سرعت یادگیری خود را افزایش داده و میزان آشنایی خود با محتویات این دست از آزمون ها رو بالا ببرند.
با به کارگیری این منابع و بهره مندی از محتوای آن ها و حتی شرکت در کلاس آمادگی آزمون استخدامی ، امکان پذیرش و استخدام در سازمان وزارت بهداشت دور از دسترس نخواهد بود.

اختلالات مرتبط با هماتولوژی

اختلالات و بیماری های متعدد، ابتدا بر روی خون اثر می گذارد.

  • Anemia: شامل کاهش در تعداد گلبول های قرمز سالم برای حمل اکسیژن کافی در بدن است.
  • Sickle cell disease: این شکل از آنمی سبب تغییر شکل سول های خونی می شود.
  • Thalassemia: در این اختلال، بدن توانایی ساخت هموگلوبین کافی و با ساختار درست را ندارد.
  • Bleeding disorders: این اختلالات سبب پیشگیری از انعقاد خون می شود.
  • Thrombocytopenia: این مشکل شامل پلاکت پایین است که باعث مشکل در انعقاد خون می شود.
  • Malaria: این عفونت می تواند سلول های قرمز خون را تخریب کند.
  • Von Willebrand’s disease: این اختلال در افرادی که در خون خود پروتئینی به نام فاکتور von Willebrand را ندارند، رخ می دهد.
  • Thrombosis: این حالت مربوط به وجود لخته در رگ است.
  • Hypercoagulability: این حالت نشان دهنده ی افزایش تمایل خون به انعقاد خون است.
  • Blood cancers: در این حالت عملکرد سول های خونی فرد تحت تاثیر قرار می گیرد.

خون شناسی علوم آزمایشگاهی

رشته خون شناسی شاخه ای از مجموعه آزمایشگاه بالینی و تحقیقاتی است که توسط دانش آموختگان این رشته به منظور پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای خونی انسان با به کارگیری اصول، روشها و فناوری‌های نوین در عرصه‌های بالینی پزشکی و پژوهشی با هدف ویژه بهبود و ارتقای سلامت ایجاد شده، و دردو دهه اخیر با شتاب زیادی رشد و توسعه یافته است.

از نقاط عطف این رشته تخصصی در بکارگیری سلولهای بنیادی در پیوند مغز استخوان و همچنین استخراج و نگهداری آنها از بند ناف می باشد.

اما جهش و رشد تصاعدی این رشته با شناسایی عوامل ایجاد کننده سلولی و ملکولی در ایجاد و پیشرفت بیماریهای سیستم خون ساز به ویژه بدخیمی های خونی بوده است. که باعث شده امروزه ارتباط بالین و تشخیصهای آزمایشگاهی را در حیطه خون شناسی بیشتر و بیشتر نماید.


درسنامه و جزوه هماتولوژی ویژه استخدامی


دانلود نمونه سوال خون شناسی آزمون استخدامی

سازمان انتقال خون ایران که از سازمان های زیر مجموعه وزارت بهداشت و درمان است تنها مرجع تهیه خون فرآورده های خونی سالم در ایران عزیزمان است.

این سازمان که در اکثر استانهای کشور شعبه دارد، نیازمند پرسنل با گرایش های علوم آزمایشگاهی، پرستاری و مامایی و تعدادی دیگر از رشته ها میباشد.

این در حالی است که بیشترین میزان استخدامی ها در این سازمان را کارشناسان رشته علوم آزمایشگاهی با عنوان استخدامی کارشناس انتقال خون و یا کارشناس علوم آزمایشگاهی میباشد.

با این دیدگاه گروه تولید محتوای حدیثی بسته ای حاوی سوالات تخصصی و عمومی منحصر بفرد را برای شما تدارک دیده است که مطالعه آن برای شما عزیزان توصیه میگردد.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱