در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

کتاب تست و نمونه سوالات آزمون استخدامی هماتولوژی

کتاب تست و نمونه سوالات آزمون استخدامی هماتولوژی

هماتولوژی
عمومی

کتاب تست و نمونه سوالات آزمون استخدامی هماتولوژی

استفاده از بهترین کتاب تست هماتولوژی به دلیل اینکه درس هماتولوژی در کنکور ارشد وزارت بهداشت دارای ضریب 4 است بسیار مهم و حیاتی است.

با توجه به ظرفیت کم پذیرش دانشجو و شرکت کنندگان زیاد در آزمون کارشناسی این رشته، میزان رقابت بین داوطلبان بسیار زیاد بوده و فقط تعداد محدودی از داوطلبان با کسب بالاترین درصد دروس، موفق به ورود در مقطع کارشناسی ارشد هستند.

بنابراین لارم است دانشجویان برای آمادگی در این آزمون با بهترین کتاب های تست هماتولوژی آشنا شوند.

هماتولوژی یکی از شاخه ­های علوم زیستی است که به مطالعه عناصر تشکیل دهنده خون، ارگان­ های خون ساز و بیماری های خونی و انعقادی می پردازد. علم هماتولوژی یکی از جذاب ترین و گسترده ترین رشته های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است.

این رشته مقدار و ساختمان و عمل سلول های خونی، پیش سازهای سلول های خونی در مغز استخوان، ساختار‌های شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت ها و پروتئین هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.

دروس و ضرایب کنکور ارشد هماتولوژی

نام درس ضریب
خون شناسی و بانک خون ۴
بیوشیمی ۱
زیست شناسی سلولی مولکولی ۱
ایمنی شناسی  ۲
زبان عمومی ۲
میکروب شناسی ۰

بازار کار رشته هماتولوژی

بازار کار رشته هماتولوژی در آزمایشگاه های مراکز درمانی و بهداشتی و بیماری­ های خونی، تشخیص لام خون محیطی در بدخیمی ­های هماتولوژیکی، انجام تست ­های تخصصی جهت تشخیص بیماری­ های خونی و کار در سازمان انتقال خون می باشد.

مشاوران ارشد هماتولوژی ما بر اساس شرایط شما منابع کنکور ارشد هماتولوژی را معرفی می کنند و موثرترین روش های مطالعه، خلاصه نویسی و ترفندهای تست زنی و مرور مطالب را به شما آموزش می دهند.

کتاب تست هماتولوژی آزمون استخدامی تامین اجتماعی

منابع استخدامی تامین اجتماعی بر اساس جدول رشته های استخدامی تامین اجتماعی معرفی می‌شوند. سازمان تامین اجتماعی هرساله فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف را از طریق آزمون استخدامی برای کار در این سازمان جذب می‌کند.

این آزمون دارای داوطلبان زیادی است. از همین رو رقابت بر سر جایگاه‌های شغلی آن زیاد است. بنابراین داوطلب آزمون استخدامی تامین اجتماعی باید از منابع این آزمون مطلع باشد و آن‌ها را به خوبی مطالعه نماید تا بتواند در این رقابت سخت رتبه کسب کند.

برای شرکت درآزمون استخدامی تامین اجتماعی تست زدن جزو واجبات است. زیرا هر چقدر که درسنامه یا رفرنس بخوانید برای خودآزمایی نیاز به تست زنی دارید. متاسفانه تعداد کتاب تست ارشد هماتولوژی در بازار چندان زیاد نیست، بنابراین داوطلبان انتخاب‌های زیادی ندارند، مگر اینکه از تست‌های تالیفی نیز در کنار این کتاب‌های تست استفاده کنند.


کتاب تست هماتولوژی و بانک خون آزمون استخدامی


دانلود نمونه سوال هماتولوژی

با آرزوی موفقیت روزافزون برای تمامی داوطلبان کنکور رشته هماتولوژی و همچنین کسب بهترین نتیجه در کنکور وزارت بهداشت برای ورود به دنیای شیرین و جامع علم هماتولوژی. دانشجویان گرامی ملزم به گذراندن دروس زیر در طول دوره کارشناسی ارشد می باشند. بسته به دانشگاه مربوطه و مدیریت گروه هر دانشکده ممکن است انتخاب دروس اختیاری و جبرانی متفاوت باشد.

تعداد کل واحدهای دروس کارشناسی ارشد هماتولوژی، 30 واحد به شرح ذیل می باشد:

 1. تعداد واحدهای درسی: 30 واحد
 2. تعداد واحدهای دروس اختصاصی اجباری: 20 واحد
 3. تعداد واحدهای دروس اختصاصی اختیاری: 4 واحد
 4. پایان نامه: 6 واحد

قبولی در آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی با جزوات گروه حدیثی

با توجه به حجم سنگین و اغلب جزوه ها جزء سر فصل ها و منابع استخدامی کارشناسی علوم آزمایشگاهی اعلامی سازمان سنجش میباشد برای آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی توصیه نمیشود زیرا منابع معرفی شده بشدت زیاد میباشد و موجبات سردر گمی برای داوطلبین عزیز میشود.

توصیه اینجانب به عنوان مشاور استخدام آینده مطالعه کتاب هایی با حجم کمتر ولی چکیده تر همانند سری کتاب های صفر تا صد که در همه بخش ها ( هماتولوژی، میکروب شناسی، قارچ شناسی و…) دارای منابع میباشد.

استفاده هوشمندانه از سوالات استخدامی تخصصی و عمومی آزمون های استخدامی علوم آزمایشگاهی سالهای قبل به جهت آشنایی با چگونگی طرح سوال توسط طراح سوالات آزمون استخدامی( برخی سوالات آزمون های استخدامی سالهای قبل عیناً تکرار میگردند) که در نحوه مطالعه ما داوطلبین عزیز تاثیر گذار است.

داوطلبین عزیز رشته آزمایشگاه این نکته را به خاطر بسپارید که درصد بالایی از سوالات استخدامی علوم آزمایشگاهی جنبه عملی دارد بنابر این موارد بالا را با دقت رعایت نمایید تا موفقیت خود را تضمین نمایید.

کتاب IQB خون‌ شناسی و بانک خون

کتاب IQB خون شناسی و بانک خون مجموعه‌ای از سوالات کنکور وزارت بهداشت می‌‌باشد که به ‌صورت موضوعی طبقه‌بندی شده است. پاسخ سوالات با استفاده از منابع معتبر و نیز بهره ‌گیری از اساتید دانشگاهی و آموزشگاهی داده شده است.

این کتاب مجموعه‌ کامل سئوالات هماتولوژی و بانک خون آزمون‌های کاردانی به کارشناسی علوم آزمایشگاهی، کارشناسی ارشد و دکتری خون‌ شناسی و علوم سلولی کاربردی و انگل‌شناسی می‌باشد.

 کتاب تست هماتولوژی

آزمون استخدامی هماتولوژی بهداشت و درمان

رشته ارشد هماتولوژی که طی سالیان اخیر در دفترچه کارشناسی ارشد وزارت بهداشت با عنوان خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون شناخته می شود، یکی از شاخه های علوم زیست شناسی بوده که دراین رشته به مطالعه یاخته‌های (سلولها، واحدهای بنیادین ساختاری و کارکردی همه اندامها) خونی، انعقاد خون و فرایند خونسازی می‌پردازد.

این علم مقدار و ساختمان و عمل سلولهای خونی، پیش سازهای سلولهای خونی را در مغز استخوان، ساختار‌های شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت ها و پروتئین هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.خون‌شناسی با رشته‌های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله ایمنی‌شناسی، ژنتیک مولکولی و ژنتیک پزشکی و انسانی ارتباط نزدیک دارد.

علم هماتولوژی یکی از جذاب ترین و گسترده ترین رشته ­های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است.در کارشناسی ارشد هماتولوژی به بررسی ساختمان ، میزان ، و عمل سلول های خونی ، پیش ساز های خونی در مغز استخوان پرداخته می شود. هماتولوژی ارتباط نزدیکی با رشته های ایمنی، ژنتیک مولکولی، ژنتیک پزشکی و انسانی دارد.

در رشته هماتولوژی به تربیت افرادی پرداخته می شود که بتوانند با تکیه بر مبانی علم خون شناسی و بانک خون توانایی و مهارت لازم جهت انجام کارهای آزمایشگاهی را داشته باشند و از این طریق به تشخیص بیماری های خونی و تهیه فراورده آن و همچنین آشنایی و تسلط به بانک و پروسه انتقال خون بپردازند.

آزمایشگاه های مراکز درمانی و بهداشتی در امور مربوط به کار های آزمایشگاهی بیماری های خونی و سازمان انتقال خون و فرآورده های خون برای انجام پیش برد کار های خود به کارشناسان ارشد هماتولوژی نیازمندند.

هماتولوژیست چه بیماری های را درمان می کند؟

از جمله بیماریهایی که یک متخصص خون ممکن است آن را درمان کند یا در درمان مشارکت داشته باشد، عبارتند از:

 • اختلالات خونریزی مانند هموفیلی
 • اختلالات ژنتیکی خون مانند بیماری سلول داسی شکل
 • اختلالات گلبول قرمز مانند کم خونی یا پلی سیتمی ورا
 • عفونت سیستمیک خون مانند سپسیس یا شوک سپتیک
 • هر شرایطی که نیاز به پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادی دارند.
 • اختلالات انسدادی مانند ترومبوز ورید عمقی (DVT) یا ترومبوآمبولی شریانی
 • سرطان های خون مانند لوسمی، لنفوم، 2 میلوم متعدد یا سندرم های میلودیسپلاستیک (MDS)
 • اختلالات خود ایمنی مانند واسکولیت روماتوئید، کم خونی همولیتیک خود ایمنی، تالاسمی یا پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک

نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم

بهترین نمونه سوالات هماتولوژی در وهله اول کتاب‌های اعلام شده توسط وزارت بهداشت هستند. اما تمام این کتاب‌ها دارای حجم بسیار زیادی هستند. این درحالی است که ممکن است تنها 2 الی 3 سوال از این کتاب طرح شود. برای مثال کتاب میکروب شناسی تاپلی و ویلسون یک کتاب دوهزار صفحه‌ای است، اما حداکثر سوالی که ممکن است از این کتاب طرح شود، دو یا سه سوال است. بنابراین مطالعه کتابی با این حجم برای کنکور ارشد وزارت بهداشت منطقی نیست.

به همین علت اغلب داوطلبان به سمت کتاب‌های خلاصه شده می‌روند تا بتوانند زمان خود را برای مطالعه تمام دروس مدیریت کنند. برای اطلاع از بهترین کتاب های درسنامه و کتاب‌های خلاصه شده می‌توانید به  بهترین منابع هماتولوژی مراجعه کنید.

هدف و رسالت رشته هماتولوژی

یک هماتولوژیست کاملاً باید بر روی مطالبی مثل مطالب پایه و آزمایشگاهی هماتولوژی، خون‌سازی، ساختار و غشاء اریتروسیت‌، بیماری‌های کمپلمان، ساختار هموگلوبین، متابولیسم آهن و بیماری‌های مرتبط با آن اختلالات اریتروسیتی، انواع تالاسمی‌ها و هموگلوبینوپاتی‌ها، بیماری‌های پلاکتی، انعقاد، اختلالات خونریزی دهنده و ترومبوزها و هم‌چنین اختلالات خوش‌خیم و بدخیم لکوسیتی (لوسمی‌ها، لنفوم، میلوم) آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان، آزمایشات سیتوژنتیک و … اشراف کامل داشته باشد.​

هماتولوژیست از چه روش هایی برای تشخیص بیماری استفاده می کند؟

علاوه بر آزمایش خون، یک متخصص خون ممکن است اقدامات دیگری را انجام دهد:

 1. آسپیراسیون مغز استخوان: استخراج قسمت مایع مغز استخوان برای تشخیص لوسمی یا لنفوم است.
 2. بیوپسی مغز استخوان: استخراج هسته جامد مغز استخوان برای کمک به تشخیص سرطان خون و سایر سرطان ها است.
 3. الکتروفورز هموگلوبین: یک آزمایش خون است که برای تأیید بیماری سلول داسی شکل یا سایر اختلالات ارثی موثر بر گلبول های قرمز استفاده می شود.
 4. آزمایش آنتی ژن لکوسیت انسانی (HLA): یک آزمایش خون است که برای تعیین اینکه آیا اهداکننده مغز استخوان برای بیمار مناسب است یا خیر استفاده می شود.
 5. توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) :یک آزمایش تصویربرداری است که از ردیاب رادیواکتیو برای تعیین مناطق سرطان در بدن استفاده می کند.
 6. سوراخ کمری (ضربه نخاعی): شامل استخراج مایع مغزی نخاعی برای تعیین وجود سلول های سرطانی خون در نمونه است.
 7. آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA): از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر مقطعی از رگ های خونی برای کمک به تشخیص سکته مغزی و سایر بیماری های عروقی استفاده می کند.
 8. پیوند سلول های بنیادی و مغز استخوان: این روش ممکن است برای درمان برخی از لوسمی ها، لنفوم ها و اختلالات خوش خیم خون استفاده شود.

هماتولوژیست-انکولوژیست ها همچنین در زمینه استفاده از داروهای شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان خون از جمله داروهای هدفمند و عوامل ایمنی درمانی آموزش های لازم را دیده اند.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱