در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

پکیج آموزشی و جزوات آزمون استخدامی سرم شناسی

پکیج آموزشی و جزوات آزمون استخدامی سرم شناسی

کتاب سرم شناسی
مقالات آموزشی

پکیج آموزشی و جزوات آزمون استخدامی سرم شناسی

آزمایش‌های سرم‌شناسی بر این اساس استوارند که به‌جای ردیابی یک آنتی‌ژن یا عامل بیماری‌ زا در بدن، آسان‌تر است که پاسخ اختصاصی بدن به آن آنتی‌ژن جست‌وجو شود.

مثلا به‌جای جست‌وجوی و آزمایش ویروس ایدز، پادتن علیه ویروس ایدز در بدن مورد آزمایش قرار می‌گیرد؛ بالا بودن سطح پادتن در خون نشانه مواجهه فرد با ویروس ایدز است.


کتاب تست و نمونه سوالات علوم آزمایشگاهی سرم شناسی


دانلود جزوه سرم شناسی علوم آزمایشگاهی

جزوه ای که در این قسمت برای شما عزیزان تدارک دیده شده در بر گیرنده توضیحات گام به گام و آموزش جامع و کامل تمامی مباحث حائز اهمیت منابع مورد نظر بوده و از این نظر یک منبع دقیق و جامع از بخش اطلاعات عمومی آزمون های استخدامی محسوب می شود

پکیج آموزشی سرم شناسی

موضوع مهمی که در ایجاد یک آزمایشگاه سرم شناسی  خوب و معتبر دارای اهمیت فراوان میباشد، وجود افراد مجرب و آشنا به مکانیزم و اساس آزمایش های سرم شناسی است .

بطور مثال فردی که در آزمایش های سرم شناسی را انجام می دهد باید عواملی را که در واکنش های بین آنتی ژن و آنتی بادی دخالت دارند، بخوبی بشناسد تا چانکه در آزمایش سرم شناسی تشخیص بروسلوز بعلت پدیده سرولوژی تشخیص بروسلوز بعلت پدیده منطقه ای نتیجه آزمایش واضح نباشد یا به علت دیگری نتیجه آزمایش کاذب شود این عوامل را شناخته و آنها را برطرف کند.

عوامل موثر در تفسیر آزمایش های سرم شناسی

  • سن و سابقه بيمار
  • نقص سيستم ايمني فرد
  • وضعيت جغرافيايی محيط
  • شغل بيمار
  • زمان واكسيناسيون
  • قرابت يا تشابه آنتی ژنی
  • مصرف داروها
  • مرحله بيماری

آزمايشات سرولوژی بالينی يکی از روشهای سريع و آسان در تشخيص بيماريها می باشد اين آزمايشات بر اساس اتصال آنتی باديهای اختصاصی به آنتی ژن مربوطه صورت می گيرد. آنتی ژن مورد نظر می تواند باکتری، ويروس، گلبول قرمز، پروتئين، هورمون يا چيزی ديگر باشد.

نتایج تست های سرولوژی

  • نتایج نرمال  : در صورتی که نتایج این تست طبیعی و نرمال باشد، نشان از آن است که بدن در واکنش به آنتی ژن ها، آنتی بادی تولید می کند. عدم مشاهده آنتی بادی به معنای عدم ابتلا به عفونت می باشد.
  • نتایج غیر نرمال : وجود آنتی بادی در خون به معنای واکنش سیستم ایمنی به آنتی ژن در پی ابتلا به بیماری و یا عفونت در گذشته می باشد.وجود آنتی بادی هم چنین می تواند به معنای ایمن بودن بدن در برابر یک و یا چند آنتی ژن باشد. بدین معنا که در صورتی که فرد در آینده در معرض این آنتی ژن قرار بگیرد، به بیماری و یا عفونت مبتلا نخواهد شد.

 

سرم شناسی

درسنامه سرم شناسی آزمون استخدامی وزارت علوم

در این وبسایت در راستای دسترسی آسان شما به منابع آزمون استخدامی تلاش کرده ایم تا با جمع‌آوری و ارائه و معرفی یک‌ جزوه کمک آموزشی و مروری کاملا کاربردی و سوالات دوره های گذشته آزمون ها مسیر را برای موفقیت شما آسان تر کرده و بتوانیم شانس قبولی شما در این آزمون را به میزان‌ قابل توجهی بالا ببریم.

جزوه سرم شناسی آزمون استخدامی

دارا بودن منابع مطالعاتی مناسب برای شرکت در آزمون استخدامی یکی از کلیدی‌ترین گام‌ها در مسیر شرکت در آزمون استخدامی تامین اجتماعی است. از آنجایی که هدف تمام کارجویان متقاضی شرکت در آزمون‌های استخدامی، کسب موفقیت و قبولی در آزمون‌های استخدامی است؛ مطالعه و حل اصل تست های چهار گزینه ای سوالات آزمون استخدامی تامین اجتماعی را می‌توان یکی از روش‌های موثر و کارآمد در این مسیر دانست.​

انواع آزمایش‌های سرولوژی

آزمایش ELISA الایزا (ELISA) یکی از آزمایش‌های سرولوژی است که برای تشخیص میزان ترشح آنتی‌بادی‌های خاصی در خون استفاده می‌شود
 تثبیت مکمل آزمایش تثبیت مکمل بیشتر برای تشخیص میکروب‌هایی به کار می‌رود که با روش کشت قابل شناسایی نیستند و در بیماری‌های روماتیسمی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد
VDRL تست VDRL یک آزمایش غربالگری برای تشخیص بیماری سیفلیس است. این آزمایش آنتی‌بادی‌هایی که بدن در صورت وجود بیماری سیفلیس تولید می‌کند را شناسایی می‌کند.
 CRP آزمایش پروتئین واکنشی C یا CRP یکی از آزمایش‌های انجام شده در بخش سرولوژی است که میزان پروتئین C را در خون اندازه‌گیری می‌کند.
 WIDAL آزمایش WIDAL یکی دیگر از تست‌های سرولوژی است که مخصوصا برای تشخیص بیماری حصبه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آزمایش رایت این آزمایش یکی دیگر از آزمایش‌های سرولوژی است که به پزشک در تشخیص بیماری تب مالت کمک می‌کند. آنتی‌بادی‌های این بیماری معمولا در اواخر هفته دوم بیماری که بیمار در شرایط حاد است در خون آزاد می‌شوند و میزان آنها در هفته سوم تا ششم بیماری به اوج خود می‌رسد.

دانلود کتاب سرم شناسی

آزمايشات سرولوژی بالينی يکی از روشهای سريع و اسان در تشخيص بيماريها می باشد اين آزمايشات بر اساس اتصال آنتی باديهای اختصاصی (Specific antibody) به آنی ژن مربوطه صورت می گيرد. آنتی ژن مورد نظر می تواند باکتری، ويروس، گلبول قرمز، پروتئين، هورمون يا چيزی ديگر باشد.

سرولوژی علم مطالعه سرم ها است، از ديد اختصاصی تر، سرولوژی شامل مطالعه واکنش های آنتی ژن و آنتی بادی در خارج از بدن است.

مصونيت روشهايی است که توسط آنها ارگانيسم زنده از خود در مقابل عفونت دفاع می کند. ايمونولوژی علم مطالعه توليد آنتی بادی بر عليه آنتی ژنهای بيگانه در بدن است.لغت مصونيت يا Immunity به معنی مقاومت نسبت به عوامل مولد عفونت، ذرات بيگانه، توکسين ها سلولهای زنده و سرطان می باشد.


کتاب تست و نمونه سوالات علوم آزمایشگاهی سرم شناسی


دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱