در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

منابع آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی

منابع آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی

آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی
عمومی

منابع آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی

اگر می‌خواهید در آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی شرکت کنید؛ احتمالاً سوالات زیر در ذهن شما چرخ می‌زند؟ بخصوص که بسیاری از افرادی که قصد شرکت در آزمون استخدامی را دارند؛ احتمالاً برای مدتی از درس دور بوده‌اند و اکنون نیاز دارند که کسی به آن‌ها کتاب تست علوم آزمایشگاهی معرفی کند.

 1. منابع استخدامی علوم آزمایشگاهی کدامند؟
 2. برای آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی چی بخونم؟
 3. شرایط استخدام علوم آزمایشگاهی چیست؟
 4. بهترین کتاب آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی چیست؟

در این مقاله به بررسی و معرفی منابع استخدامی علوم آزمایشگاهی خواهیم پرداخت؛ همچنین به شما کمک می‌کنیم که چگونه برای استخدام علوم آزمایشگاهی آماده شوید.

مدارک مورد پذیرش برای شرکت در مجموعه علوم آزمایشگاهی (1)

رشته امتحانی مدارک مورد پذیرش
بیوشیمی بالینی کارشناسی بیوشیمی، ویروس شناسی، ایمنی شناسی پزشکی، شیمی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، داروسازی، زیست شناسی (کلیه گرایش ها)، علوم دارویی، علوم و صنایع غذایی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، بهداشت و بازرسی گوشت، بهداشت مواد غذایی
زیست فناوری پزشکی کلیه کارشناسی های علوم پزشکی، کارشناسی زیست شناسی (کلیه گرایش ها)، بیوتکنولوژی، مهندسی زیست فناوری کشاورزی، علوم آزمایشگاهی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، دکترای عمومی پزشکی، داروسازی و دامپزشکی، کارشناسی و کارشناسی ارشد (داروسازی خارج از کشور
ژنتیک انسانی کارشناسی زیست شناسی (کلیه گرایش ها)، بیوتکنولوژی، ویروس شناسی، انگل شناسی پزشکی، ژنتیک، بیوشیمی، ایمنی شناسی، میکروب شناسی، تغذیه، علوم آزمایشگاهی، مامایی، دکترای عمومی گروه پزشکی، دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی و دکترای حرفه ای دامپزشکی

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

این رشته یکی از پرطرفدارترین رشته‌های گروه علوم تجربی است که جزو شاخه‌های علوم پزشکی به شمار می‌آید و تأثیر بسیاری در بهداشت و کاهش هزینه‌های درمان داشته است.

بهترین منابع و کتاب‌ها برای آمادگی آزمون استخدامی ، مطالعه و بررسی مجموعه سؤالات آزمون‌های استخدامی سال‌های گذشته است و از آنجایی‌که منابع بر اساس سرفصل‌های امتحانی اعلام‌شده در قالب کتاب‌های مختلف وجود دارد و مطالعه تک‌تک آن‌ها و تسلط کامل بر تمام مباحث کار راحتی نیست، ما کتاب‌ها و منابعی را تهیه و تولید کردیم که تمامی این مباحث را در کنار آزمون‌های سال‌های گذشته شامل می‌شود.

کتاب های استخدامی علوم آزمایشگاهی

کتاب های استخدامی علوم آزمایشگاهی لزوماً شامل کتاب‌هایی نیستند که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شوند. این کتاب‌ها اغلب کتاب‌های رفرنس هستند که حجم بسیار زیادی نیز دارند؛ همچنین منابع استخدامی علوم آزمایشگاهی به دو دسته منابع عمومی و منابع تخصصی تقسیم می‌شوند.

منابع عمومی این آزمون شامل درس‌هایی مثل :

 1. معارف اسلامی
 2. زبان انگلیسی عمومی
 3. هوش و توانمندی‌های ذهنی
 4. ریاضیات و آمار
 5. فناوری اطلاعات
 6. زبان و ادبیات فارسی
 7. اطلاعات سیاسی اجتماعی و قانونی

منابع تخصصی آن نیز شامل :

 • زیست سلولی و مولکولی
 • ایمونولوژی
 • هماتولوژی و باکتری شناسی
 • ویروس شناسی
 • انگل شناسی
 • قارچ شناسی
 • فیزیولوژی
 • بیوشیمی و ژنتیک

قطعاً اگر به دنبال منابع اعلام شده از سوی وزارت بهداشت باشید برای درس سلولی و مولکولی باید دو جلد کتاب زیست سلولی مولکولی لودیش را مطالعه کنید، همچنین برای درس فیزیولوژی کتاب فیزیولوژی گایتون به‌عنوان رفرنس به شما پیشنهاد می‌شود. کتاب بیوشیمی لنینجر برای درس بیوشیمی و کتاب ژنتیک امری نیز برای درس ژنتیک.

معرفی منابع استخدامی رشته علوم آزمایشگاهی در دسته عمومی

در آزمون استخدامی سوالات به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم میشوند که داوطلبین محترم همواره به دنبال منابع تخصصی هستند که یک اشتباه بسیار بزرگ را مرتکب میگردند و باید حتما دروس عمومی را با جدیت مطالعه نمایند، اما این نگرانی ندارد زیرا ما در اینجا به شما توضیحات کاملی ارائه خواهیم کرد.

منابع عمومی این آزمون شامل درس‌هایی مثل معارف اسلامی، زبان انگلیسی عمومی، هوش و توانمندی‌های ذهنی، ریاضیات و آمار، فناوری اطلاعات، زبان و ادبیات فارسی و اطلاعات سیاسی و اجتماعی میباشد که دارای ضریب با ارزش وزنی 40 درصد میباشد، برای قبولی در آزمون استخدامی بسیار مهم میباشد و این نکته ای است که غالب داوطلبین محترم آزمون استخدامی چه در رشته علوم آزمایشگاهی و چه سایر رشته های وزارت بهداشت در آزموناز آن غافل میشوند که نکته بسیا مهم برای موفقیت شماست.

معرفی منابع استخدامی رشته علوم آزمایشگاهی در دسته تخصصی

برای منابع تخصصی اگر بخواهیم رفرنس ها را برای شما نام ببریم میتوان برای زیست سلولی و مولکولی، ایمونولوژی، هماتولوژی و باکتری شناسی، ویروس شناسی، انگل شناسی، قارچ شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی و ژنتیک است. قطعاً اگر به دنبال منابع اعلام شده از سوی وزارت بهداشت باشید برای درس سلولی و مولکولی باید دو جلد کتاب زیست سلولی مولکولی لودیش را مطالعه کنید، همچنین برای درس فیزیولوژی کتاب فیزیولوژی گایتون به‌عنوان رفرنس به شما پیشنهاد می‌شود. کتاب بیوشیمی لنینجر برای درس بیوشیمی و کتاب ژنتیک امری نیز برای درس ژنتیک میتوان نام برد.

تمام این کتاب ها با حجم بسیار زیاد و غالبا بسیار سنگین میباشند و برای آزمون استخدامی استفاده از آنها منطقی نیست و میتوان جایگزین آن از کتاب های صفر تا صد ما و نمونه سوالات استخدامی سالهای گذشته استفاده کرد که با این کار به دو هدف میرسد که یکی آشنا شدن با فرم طراحی سوالات و دیگری مطالعه منابعی که از قبل از آنها برای امتحانات ترم خود استفاده کردید.

مدارک مورد پذیرش برای شرکت در مجموعه علوم آزمایشگاهی (2)

رشته امتحانی مدارک مورد پذیرش
ایمنی شناسی کارشناسی ایمنی شناسی، انگل شناسی پزشکی، باکتری شناسی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، زیست شناسی (با گرایش جانوری، سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی عمومی و یا ژنتیک)، میکروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی، فیزیولوژی، ویروس شناسی
خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی) کارشناسی علوم آزمایشگاهی، ایمنی شناسی، زیست شناسی (کلیه گرایش ها)، ویروس شناسی، میکروب شناسی پزشکی، بیوشیمی، ژنتیک، زیست پزشکی (Biomedical science)

کتاب آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی

کتاب آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی باید کتابی باشد که بتواند در عین کوتاه کردن مطالب آن را کامل و جامع به داوطلب منتقل کند. همانطورکه گفتیم منابع آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی به دو دسته منابع عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند.

کتاب‌های عمومی استخدامی اغلب کتاب‌های تست هستند و درسنامه‌های زیادی برای دروس عمومی وجود ندارد. اما اگر به دنبال کتابی هستید که مختصر درسنامه ای نیز داشته باشد، درسنامه مجموعه آزمون های استخدامی و اطلاعات عمومی بهترین انتخاب برای شما است؛ چراکه با خرید این کتاب هم یک کتاب تست اطلاعات عمومی استخدامی خریده‌اید و هم درسنامه مختصری از تمام دروس دارید.

اما علاوه‌بر این کتاب، کتاب‌های دیگری شامل گنجینه سوالات آزمون استخدامی اطلاعات عمومی و آزمون های استخدامی اطلاعات عمومی از سایر کتاب‌هایی هستند که شامل سوالات و پاسخنامه تشریحی‌اند. از آنجایی که پاسخگویی به سوالات عمومی آزمون استخدامی بیشتر به اطلاعات عمومی بستگی دارد، مطالعه کتاب تست با پاسخ تشریحی برای پاسخ دادن به سوالات این بخش کافی است.


دانلو نمونه سوالات دروس عمومی استخدامی علوم آزمایشگاهی


درسنامه علوم آزمایشگاهی

دانلود و خرید کتاب آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی یا درسنامه ، اگر وقت کافی برای مطالعه برای آزمون استخدامی دارید، درسنامه آناتومی، درسنامه بیوشیمی، درسنامه باکتری و درسنامه ژنتیک از بهترین درسنامه‌هایی هستند که می‌توانید بخوانید. کتاب‌های درسنامه برخلاف کتاب‌های نمودارنامه مطالب را به‌صورت کامل‌تر و جامع‌تر توضیح داده‌اند.

قطعاً پاسخگویی به سوالات تخصصی این آزمون نیاز به یک درسنامه یا منبع دارد. برای مثال برای درس سلولی مولکولی نمودارنامه سلولی مولکولی یکی از بهترین کتاب‌ها است. این کتاب به‌صورت نموداری و خلاصه‌وار نوشته شده است. از همین رو یکی از بهترین منابع آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی است.

همچنین نمودارنامه ایمنی شناسی نیز می‌تواند برای درس ایمونولوژی بجای کتاب بزرگ و حجیم ایمونولوژی ابوالعباس مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین برای درس هماتولوژی نیز کتاب نمودارنامه تعریف شده است. شما می‌توانید با استفاده از کتاب نمودارنامه خون شناسی سوالات آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی را در بخش هماتولوژی به‌خوبی پاسخ دهید.

هچنین برای درس ویروس شناسی نیز نمودارنامه ویروس شناسی از بهترین درسنامه‌هایی است که می‌توانید آن را به جای کتاب رفرنس مطالعه نمایید. این کتاب‌ها دارای حجم کم هستند و نوع نگارش در آن‌ها به‌صورت خلاصه‌نویسی است. بطوکلی کتاب‌های نمودارنامه کتاب‌هایی سراسر نکته هستند که به‌ویژه برای آزمون‌هایی مانند آزمون‌های استخدامی بسیار به درد می‌خورند.


دانلو جزوات تخصصی علوم آزمایشگاهی


مدارک مورد پذیرش برای شرکت در مجموعه علوم آزمایشگاهی (3)

رشته امتحانی مدارک مورد پذیرش
قارچ شناسی پزشکی علوم آزمایشگاهی پزشکی، زیست شناسی (گرایش های میکروب شناسی، سلولی مولکولی و جانوری)، میکروبیولوژی
میکروب شناسی پزشکی کارشناسی میکروب شناسی، بیوشیمی، زیست شناسی (کلیه گرایش ها)، علوم آزمایشگاهی، ایمنی شناسی، ویروس شناسی، انگل شناسی پزشکی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، دکترای عمومی گروه پزشکی، دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی، دکترای حرفه ای دامپزشکی
 ویروس شناسی پزشکی کارشناسی میکروب شناسی، انگل شناسی پزشکی، حشره شناسی پزشکی، زیست شناسی (کلیه گرایش ها)، علوم آزمایشگاهی، بیوشیمی، ایمنی شناسی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، دکترای عمومی گروه پزشکی، دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی، دکترای حرفه ای دامپزشکی
انگل شناسی کارشناسی انگل شناسی، حشره شناسی پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، میکروب شناسی، علوم آزمایشگاهی، زیست شناسی (با گرایش جانوری، عمومی، سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی)، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی

کتاب تست علوم آزمایشگاهی

دانلود و خرید کتاب آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی از کتاب‌های درسنامه که بگذریم کتاب‌ تست علوم آزمایشگاهی از مهم‌ترین کتاب‌ها برای آمادگی برای آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی هستند. برای آمادگی برای این آزمون باید مهارت تست زنی خود را افزایش دهید و این کار با استفاده از کتاب‌های تست میسر است.

سوالات آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی در کتاب‌های تست آن گنجانده‌ شده‌اند. بنابراین از خرید کتاب های تست برای این آزمون غافل نشوید. کتاب های تست استخدامی علوم آزمایشگاهی به دو دسته تقسیم می‌شوند. کتاب‌هایی که دارای سوالات عمومی و تخصصی هستند و کتاب تست های تخصصی علوم آزمایشگاهی.

کتاب‌هایی مانند گنجینه سوالات  از جمله کتاب‌هایی هستند که هم دارای سوالات عمومی و هم دارای سوالات تخصصی آن هستند. هر دو این کتاب‌ها برای مواقعی مناسب‌اند که وقت کافی برای مطالعه و تست زنی ندارید یا می‌خواهید تمام دروسی را که تاکنون مطالعه کرده‌اید دوره کنید؛ در اینصورت این دو کتاب یکی از بهترین انتخاب‌های شما است.

اما بجز کتاب مخصوص استخدامی علوم آزمایشگاهی، کتاب‌های دیگری نیز برای این آزمون مورد استفاده قرار می‌گیرند که تست‌های آن بیشتر و تخصصی‌ترند. بانک سوالات درسنامه جامع علوم آزمایشگاهی یکی از این کتاب‌ها است. این کتاب در کنار خلاصه دروس درسنامه جامع علوم آزمایشگاهی دو کتاب کامل برای آمادگی برای آزمون استخدامی این رشته هستند.


دانلود کتاب تست منابع تخصصی علوم آزمایشگاهی


ضرایب دروس مجموعه علوم آزمایشگاهی (1)
نام دروس / رشته امتحانی بیوشیمی بالینی زیست فناوری پزشکی ژنتیک انسانی
بیوشیمی عمومی 6 1 1
زیست شناسی سلولی مولکولی 2 4 2
ژنتیک 0 0 5
شیمی آلی و عمومی 2 0 0
میکروب شناسی 0 1 0
زبان عمومی 2 2 2

ضرایب دروس مجموعه علوم آزمایشگاهی (2)

نام دروس / رشته امتحانی ایمنی شناسی خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی)
ایمنی شناسی 6 2
بیوشیمی 1 1
زیست شناسی سلولی مولکولی 2 1
خون شناسی و بانک خون 0 4
میکروب شناسی 1 0
زبان عمومی 2 2
ضرایب دروس مجموعه علوم آزمایشگاهی (3)
نام دروس / رشته امتحانی قارچ شناسی پزشکی میکروب شناسی پزشکی ویروس شناسی پزشکی انگل شناسی
باکتری شناسی 1 5 1 1
قارچ شناسی 4 1 0 1
ویروس شناسی 0 1/5 3 1
ایمنی شناسی 2 1/5 2 1/5
انگل شناسی 1 1 1 5
زیست شناسی سلولی مولکولی 1 1 1/5 1
زبان عمومی 2 2 2 2
سخن پایانی

همانطورکه گفتیم منابع آزمون استخدامی شامل منابع عمومی و تخصصی است. برای مطالعه دروس عمومی اغلب درسنامه خاصی وجود ندارد چراکه پاسخگویی به این سوالات بیشتر به اطلاعات عمومی شما بستگی دارد. کتاب های تست با پاسخ تشریحی وجود دارند که برای پاسخ دادن به سوالات عمومی آزمون استخدامی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای تمرین و پاسخ دادن به سوالات تخصصی علاوه‌بر کتاب تست، نیاز به کتاب‌های درسنامه‌ای است تا بتوانید مطالب را مرور کنید و سپس تست‌های آن را بزنید. برای انجام این کار دو راه دارید، اگر وقت شما تا آزمون استخدامی کم است، کتاب‌های نمودارنامه را تهیه کنید، آن‌ها را با دقت و حتی چندین مرتبه بخوانید؛ سپس تست بزنید.

دیدگاه (9)

 1. فاطمه

  سلام
  منابعتون نمونه سوالای آزمون استخدامی سال های پیش رو داره؟

 2. ساناز

  سلام
  منابعتون عالی هست ؛ مخصوصا نمونه سوال ها و سوالات تالیفی‌تون👍

 3. زهرا

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون از منابع عالیتون

 4. سارا

  من در آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی شرکت کردم و موفق به کسب رتبه قبولی شدم. منابع آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی که در سایت معرفی شده‌به نظرم به روز هستن و مطالب آن‌ها مطابق با سرفصل‌های آزمون هستن.

 5. نسترن

  منابع خیلی کاملی دارید . ممنون از خدمات خوب شما

 6. کوثر

  سلام روزتون بخیر
  من تو آزمون استخدامی علوم آزمایشگاهی شرکت کردم و قبول شدم و تمام منابعم از شرکت گروه آموزشی حدیثی بود ممنون ازتون

 7. شکیلا ابراهیمی

  ممنون بابا منابع استخدامی عالیتون همه چی تکمیل

 8. مهران

  سلام خسته نباشید برای رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی از همین منابع استفاده میشه یا فرق داره با تشکر

 9. ثمین لطفی

  سلام و تشکر ازتون بخاطر منابع کامل و جامعتون خیلی مفید و کاربردی

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱