در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

استخدام در آزمایشگاه سلولی

استخدام در آزمایشگاه سلولی

آزمایشگاه سلولی
مقالات آموزشی

استخدام در آزمایشگاه سلولی

افرادی که در دانشگاه رشته زیست شناسی سلولی را انتخاب می کنند می توانند برای استخدام در آزمایشگاه سلولی اقدام کنند. رشته زیست شناسی سلولی یکی از رشته های جذاب و دوست داشتنی می باشد که بازار شغلی خوبی دارد.

انتخاب این رشته جذاب و کاربردی توسط دانش آموزان رشته علوم تجربی امکان پذیر می باشد. انتخاب رشته زیست شناسی سلولی در دانشگاه به عنوان رشته دانشگاهی امکان پذیر خواهد بود.

بازار کار آزمایشگاه های سلولی

آزمایشگاه های سلولی در زمینه های مختلفی مانند پزشکی، کشاورزی، و صنایع غذایی کاربرد دارند. به همین دلیل، فرصت های شغلی زیادی در این آزمایشگاه ها وجود دارد.

برای استخدام در آزمایشگاه سلولی، معمولاً نیاز به مدرک تحصیلی در یکی از رشته های مرتبط مانند زیست شناسی سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی، ژنتیک، یا علوم آزمایشگاهی است. همچنین، داشتن تجربه کار در آزمایشگاه سلولی می تواند به افزایش شانس استخدام کمک کند.

فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با زیست شناسی سلولی می توانند در زمینه های زیر در آزمایشگاه های سلولی مشغول به کار شوند:

 • کارشناس آزمایشگاه سلولی: این افراد مسئول انجام آزمایشات و تحقیقات سلولی هستند. آنها باید دانش و مهارت کافی در زمینه های مختلف علوم سلولی داشته باشند.
 • محقق آزمایشگاه سلولی: این افراد مسئول انجام تحقیقات پایه ای یا کاربردی در زمینه علوم سلولی هستند. آنها باید دانش و مهارت کافی در زمینه های مختلف علوم سلولی و همچنین توانایی انجام تحقیقات علمی داشته باشند.
 • استاد آزمایشگاه سلولی: این افراد مسئول آموزش دانشجویان در زمینه علوم سلولی هستند. آنها باید دانش و مهارت کافی در زمینه های مختلف علوم سلولی و همچنین توانایی تدریس داشته باشند.

مهارت های مورد نیاز برای استخدام در آزمایشگاه سلولی

مهارت های علمی دانش پایه ای در زمینه های مختلف علوم زیستی، مانند زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولکولی، میکروبیولوژی، ژنتیک، و شیمی
آزمایشگاهی توانایی کار با تجهیزات و مواد آزمایشگاهی
تحلیلی توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده های آزمایشگاهی
ارتباطی توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران
پژوهشی توانایی انجام تحقیقات علمی

برای افزایش شانس استخدام در آزمایشگاه سلولی، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

در دوره های آموزشی مرتبط با علوم سلولی شرکت کنید.تجربه کار در آزمایشگاه های سلولی را کسب کنید.رزومه خود را به روز نگه دارید و آن را به گونه ای تنظیم کنید که مهارت ها و تجربه های شما را به خوبی نشان دهد.

در مصاحبه های استخدامی شرکت کنید و مهارت های خود را به خوبی نشان دهید.اگر به علوم سلولی علاقه دارید و می خواهید در زمینه های مختلف علوم سلولی فعالیت کنید، استخدام در آزمایشگاه سلولی می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

رزومه شما اولین چیزی است که کارفرمایان بالقوه با آن مواجه می شوند. بنابراین، مهم است که رزومه خود را به گونه ای تنظیم کنید که مهارت ها و تجربه های شما را به خوبی نشان دهد. در رزومه خود، به مهارت های علمی، آزمایشگاهی، تحلیلی، ارتباطی، و پژوهشی خود اشاره کنید. همچنین، به تجربه کار و دوره های آموزشی مرتبط خود اشاره کنید.

در مصاحبه های استخدامی، مهم است که مهارت های خود را به خوبی نشان دهید. در پاسخ به سوالات مصاحبه کننده، از مهارت های علمی، آزمایشگاهی، تحلیلی، ارتباطی، و پژوهشی خود استفاده کنید. همچنین، به سوالات مصاحبه کننده به طور کامل و واضح پاسخ دهید.

با انجام این اقدامات، می توانید شانس استخدام خود در آزمایشگاه های سلولی را افزایش دهید.


آزمون استخدامی رشته علوم آزمایشگاهی


وظایف کارشناس آزمایشگاه سلولی

مسئول انجام آزمایشات و تحقیقات سلولی است. وظایف اصلی یک کارشناس عبارتند از:

1- تهیه و آماده سازی نمونه های سلولی
2- انجام آزمایشات سلولی
3- آماده سازی گزارش آزمایشات
4- کنترل کیفیت آزمایشات

کارشناس آزمایشگاه سلولی باید دانش و مهارت کافی در زمینه های مختلف علوم سلولی، مانند زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولکولی، میکروبیولوژی، ژنتیک، و شیمی داشته باشد. همچنین، باید توانایی کار با تجهیزات و مواد آزمایشگاهی را داشته باشد.

وظایف محقق آزمایشگاه سلولی

محقق آزمایشگاه سلولی مسئول انجام تحقیقات پایه ای یا کاربردی در زمینه علوم سلولی است. وظایف اصلی یک محقق آزمایشگاه سلولی عبارتند از:

 • طراحی و اجرای تحقیقات سلولی
 • تجزیه و تحلیل داده های تحقیقاتی
 • مقاله نویسی
 • حضور در کنفرانس های علمی

محقق آزمایشگاه سلولی باید دانش و مهارت کافی در زمینه های مختلف علوم سلولی، مانند زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولکولی، میکروبیولوژی، ژنتیک، و شیمی داشته باشد. همچنین، باید توانایی انجام تحقیقات علمی را داشته باشد.

استخدام در آزمایشگاه سلولی

وظایف استاد آزمایشگاه سلولی

مسئول آموزش دانشجویان در زمینه علوم سلولی است. وظایف اصلی یک استاد آزمایشگاه سلولی عبارتند از:

 1. تدریس دروس مرتبط با علوم سلولی
 2. ارائه مشاوره به دانشجویان
 3. نظارت بر پروژه های تحقیقاتی دانشجویان

استاد آزمایشگاه سلولی باید دانش و مهارت کافی در زمینه های مختلف علوم سلولی، مانند زیست شناسی سلولی، زیست شناسی مولکولی، میکروبیولوژی، ژنتیک، و شیمی داشته باشد. همچنین، باید توانایی تدریس داشته باشد.

آشنایی با رشته زیست شناسی سلولی

رشته زیست شناسی سلولی یکی از رشته های دانشگاهی می باشد که انتخاب آن تنها توسط دانش آموزان رشته علوم تجربی امکان پذیر است. این رشته دانشگاهی دارای 5 گرایش می باشد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

از گرایش های این رشته می توان به بیوفیزیک، بیوشیمی، میکروبیولوژی، ژنتیک، علوم سلولی و مولکولی و ….. اشاره کرد. افراد فارغ التحصیل در رشته زیست شناسی مولکولی گرایش علوم مولکولی و سلولی می توانند برای استخدام در آزمایشگاه سلولی اقدام کنند.

اساس کار این رشته بررسی سلول ها و مولکول ها جهت حیات آن ها می باشد. در حقیقت فارغ التحصیلان این رشته باید RNA و DNA و پروتئین‌ها که در حیات سلول ها نقش منحصر به فردی ایفا می کنند را مورد بررسی قرار دهند. هر کدام از موارد نامبرده فعالیت ها و یا وظایف منحصر به فردی را بر عهده دارند که افرادی که در رشته زیست شناسی سلولی تحصیل می کنند باید با توانایی های لازم و نحوه انجام فعالیت ها به خوبی آشنا باشند.

لازم به ذکر می باشد که فعالیت های افرادی که در مقطع کاردانی تحصیل کرده اند با افرادی که در مقطع کارشناسی فعالیت کرده اند با هم متفاوت خواهد بود.

اتاق کشت سلولی و آزمایشگاه سلولی مجهز به ابزارهای زیر است

 •  CO۲ Incubator
 •  هود Laminar
 • میکروسکوپ معکوس
 •  تجهیزات وسترن بلات و ژل داک
 •  تجهیزات PCR
 •  انواع سانتریفوژ
 •  اسپکتروفوتومتر و پلیت ریدر
 •  تانک نیتروژن مایع

استخدام در آزمایشگاه سلولی و بازار کار رشته زیست شناسی سلولی

قبل از این که رشته تحصیلی خود در دانشگاه را انتخاب کنید باید به علاقه خود و همچنین بازار کاری آن توجه کنید. رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی یکی از رشته هایی می باشد که آینده شغلی خوبی در ایران دارد، اما در دسته رشته های سنگین قرار می گیرد.

به عبارت دیگر برای تحصیل در این رشته باید تمام توان و تلاش خود را به کار گیرید تا در این رشته موفق شوید. در نتیجه برای تحصیل در این رشته علاوه بر کسب رتبه به استعداد و علاقه زیاد احتیاج می باشد. افرادی که در این رشته تحصیل کرده اند می توانند در آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، مراکز تحقیقاتی و ….. مشغول به کار شوند.

استخدام در آزمایشگاه سلولی

آزمایشگاه ها و کارشناسان موجود در آن

در آزمایشگاه ها کارشناسان متنوعی مشغول به فعالیت می باشند که هر کدام وظیفه منحصر به فردی را بر عهده دارند یکی از کارشناسانی که در آزمایشگاه ها مشغول به فعالیت هستند فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی با هر گرایش و یا زیر شاخه ای می باشند.

 1.  مسئول فنی آزمایشگاه با مدرک تحصیلی دکتری در زمینه مرتبط با فعالیت خود. در حقیقت مسئول فنی آزمایشگاه می
 2. تواند مدرک تخصصی در زمینه آُسیب شناسی بالینی، علوم آزمایشگاهی و …. داشته باشد.
 3.  کارشناس ارشد آزمایشگاه
 4. کارشناس آزمایشگاه
 5.  کاردان آزمایشگاه

وظایف هر کدام از افراد نام برده با یکدیگر متفاوت خواهد بود. در واقع فعالیت و یا وظیفه هر کدام متناسب با مدرک تحصیلی تعیین می شود. لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان رشته زیست شناسی سلولی باید سلول های موجود در بدن و یا نمونه های گرفته شده را مورد بررسی قرار دهند تا مشکل و بیماری را شناسایی کنند.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱