در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

شرایط استخدام وزارت بهداشت

شرایط استخدام وزارت بهداشت

وزازت بهداشت
مقالات آموزشی

شرایط استخدام وزارت بهداشت

شرایط استخدام وزارت بهداشت : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی وابسته، از طریق آزمون کتبی و ارزیابی تکمیلی، اقدام به استخدام پیمانی می‌نماید.

آزمون استخدامی وزارت بهداشت با هدف جذب نیروی مورد نیاز و متخصص در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی (کارکنان غیر هیات علمی) و خدمات بهداشتی درمانی وابسته به وزارت بهداشت برگزار می گردد.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت را دارند، می بایست دارای تمامی شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام مربوطه باشند که این شرایط به شرح زیر می باشد.

 1. اعتقاد به دین اسلام و یا سایر ادیان تصریح شده در قانون اساسی
 2. داشتن تابعیت ایران
 3. تعهد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 4. عدم وجود هر گونه ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی توسط مراجع قضایی و ذیصلاح
 5. دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم برای آقایان
 6. نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر
 7. عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر
 8. داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی لازم برای انجام کار مورد تقاضا

شرایط اختصاصی آزمون استخدام وزارت بهداشت

شرایط استخدام وزارت بهداشت به جز شرایط عمومی در قالب شرایط اختصاصی نیز مطرح می‌شوند. از بین مهم‌ترین شرایط شرکت در آزمون وزارت بهداشت می‌توان به شرایط سنی اشاره کرد:

 • به این معنا که اگر با داشتن مدرک تحصیلی دکتری قصد ثبت نام و شرکت در آزمون وزرات بهداشت را دارید، الزاماً نباید سنتان از چهل و پنج سال کمتر باشد.
 • از طرف دیگر، در صورت تمایل به شرکت در این آزمون با مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های مورد نیاز وزارت بهداشت به هیچ وجه نباید سنتان کمتر از چهل سال باشد.
 • اما اگر مدرک تحصیلی شما کارشناسی و یا کاردانی در رشته‌های مورد درخواست است، الزاماً نباید به ترتیب کمتر از بیست و سی سال سن داشته باشید.
 • اگر داوطلبان جزو فرزندان شهدا، آزادگان، جانبازان، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر باشند، آنگاه از محدودیت سنی معاف خواهند بود. ولی تمام داوطلبانی که مشمول سهمیه 25 درصد و 5 درصد ایثارگران هستند باید حداکثر سن‌های لازم را برای ثبت‌نام در وزارت بهداشت را دارا باشند.
 • همچنین افرادی که به صورت شرکتی و غیر مستقیم از طریق شرکت‌های پیمانکاری طرف قرار داد با موسسه در این وزارت استخدام شده باشند، 15 سال به حداکثر سن آن‌ها افزوده می‌شود. کارمندان تمام وقت دولتی باید حداکثر میزان 5 سال سابقه خدمت داشته باشند.

اما اگر قصد استخدام در شغل بهیاری را دارید شرایط کاملاً متفاوت است. سن داوطلب برای پذیرش در این حرفه الزاماً نباید از هجده سال پایین‌تر باشد. البته دقت داشته باشید که شرایط ورود به هر یک از مشاغل و رشته‌های وزارت بهداشت با یکدیگر تفاوت دارند.

آزمون استخدامی وزارت بهداشت

چه کسانی نمی توانند در آزمون استخدامی وزارت بهداشت ثبت نام کنند؟

هر یک از داوطلبانی که شامل موارد زیر هستند، مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت نمی باشند.

1- انفصال دائم از خدمت و یا اخراج شدن توسط واحدهای تابع وزارت بهداشت
2- بازنشستگی و بازخریدی خدمت دستگاه های اجرایی
3- دارا بودن ممنوعیت از خدمات دولتی به موجب آراء مراجع قضایی و ذیصلاح
4- داشتن تعهد انجام کار به سایر موسسات و یا دستگاه های اجرایی
5- استخدام رسمی و پیمانی در دستگاه های اجرایی
6- دارا بودن مدرک تحصیلی معادل در رشته های تحصیلی مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون
7- دارندگان مدرک تحصیلی مرتبط بالاتر از مقاطع اعلام شده در دفترچه مربوطه


همچنین بخوانید : علوم آزمایشگاهی


اهمیت اطلاع از شرایط استخدام وزارت بهداشت

شرکت در آزمون استخدام وزارت بهداشت در گرو داشتن شرایط لازم در این رابطه است. در صورت نداشتن هر یک از این شرایط از ثبت نام شما جلوگیری به عمل آمده و در صورت ثبت نام و قبولی در آزمون کتبی هم به هیچ عنوان نمی‌توانید مراحل استخدام را تا انتها طی کنید.

از این رو قبل از هر اقدامی برای ثبت نام در آزمون استخدامی، از شرایط استخدام و ثبت نام در آزمون مطلع شده و بعد از کسب اطلاعات اقدامات لازم ثبت نام را انجام دهید.

رشته های استخدامی وزارت بهداشت 1403

وزارت بهداشت و درمان در سال 1403 برای رفع کمبود نیروی انسانی در بخش های مختلف، اقدام به برگزاری آزمون استخدامی خواهد کرد. این آزمون فرصتی برای افراد واجد شرایط است تا در یکی از رشته های مورد نیاز این وزارتخانه مشغول به کار شوند.

رشته های استخدامی:

 • رشته های پزشکی: شامل دکتری پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مامایی و …
 • رشته های پرستاری: شامل کارشناسی پرستاری، کارشناسی ارشد پرستاری و …
 • رشته های بهداشت: شامل کارشناسی بهداشت عمومی، کارشناسی بهداشت محیط، کارشناسی بهداشت حرفه ای و …
 • رشته های مامایی: شامل کارشناسی مامایی و …
 • رشته های آزمایشگاهی: شامل کارشناسی علوم آزمایشگاهی، کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی و …
 • رشته های اداری: شامل کارشناسی امور اداری، کارشناسی حسابداری و …
 • رشته های فنی: شامل کارشناسی فوریت های پزشکی، کاردانی فوریت های پزشکی و …

نحوه ثبت نام در آزمون استخدام وزارت بهداشت

به جز اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای شرکت در آزمون استخدام وزارت بهداشت، کسب اطلاعات در رابطه با منابع مورد نیاز جهت قبولی صددرصد در این آزمون مهم ضروری به نظر می‌رسد.

منابعی که بتوانند قبولی شما را در آزمون وزارت بهداشت تا حد زیادی ضمانت کنند تا دیگر نگرانی از این بابت نداشته باشید.اما به جز منابع و کتب کمک درسی مورد نیاز برای قبولی در آزمون استخدام وزارت بهداشت، کسب اطلاعاتی در رابطه با نحوه ثبت نام نیز بسیار مهم است.

به این معنا که شما باید از تمامی مراحل و فرآیندهای لازم برای ثبت نام در آزمون مطلع باشید تا اشتباهی در این زمینه صورت نگیرد. در صورت درج اشتباه اطلاعات هنگام ثبت نام و یا از دست دادن مهلت، باید تا سال آینده برای شرکت در آزمون منتظر بمانید.

اما ممکن است در روزهای پایانی، مهلت ثبت نام چند روزی تمدید شود که از طریق وزارت بهداشت به اطلاع داوطلبان می‌رسد. لازم به ذکر است که همه ساله با پایان مهلت ثبت نام داوطلبان، مهلتی هم برای ویرایش اطلاعات ثبت نامی داوطلبان داده می‌شود.

شرایط استخدامی وزارت بهداشت

شرایط اختصاصی مشمولين قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان

مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در رشته های دارای طرح اجباری باید دارای معافیت یا گواهی پایان انجام طرح خدمت مربوطه باشند.

تبصره 1

مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان رشته های اجباری که در حین انجام خدمت قانونی در واحدهای تابعه یک دانشگاه می باشند می توانند صرفا در آزمون های استخدامی همان دانشگاه شرکت نمایند.

تبصره 2

در خصوص داوطلبانی که به اسناد بخشنامه شماره 100/854 مورخ 93/07/16 وزارت متبوع، نسبت به تمدید طرح آن اقدام دشه است. همچنین داوطلبانی که به استناد بند 1 بخشنامه شماره 1591/209/د مورخ 92/05/23 متقاضی انجام خدمات قانونی بدون احتساب ضریب منطقه خدمتی باشند در مدت باقیمانده تا سقف قانونی، نیازی به ارائه گواهی پایان طرح ندارند و گواهی اشتغال به طرح برای اینگونه افراد کفایت می نماید. ضمناً مشمولین مذکور می توانند با ارائه گواهی مربوطه در آزمون سایر دانشگاه های علوم پزشکی نیز شرکت نمایند.

تبصره 3

«مشمولین تهدات ضریب k» در صورتی که در مناطق محروم دارای ضریب 3/5 (سه پنجم) و 3.5/5 (سه و نیم پنجم) مشغول به خدمت باشند می توانند در آزمون استخدامی همان دانشگاه (صرفا برای همان منطقه محل خدمت) شرکت نمایند. سایر مشمولین تعهدات ضریب k در صورتی مجاز به ثبت نام در آزمون (در هر رشته- محل) می باشند که از میزان تعهدات آنان حداکثر 3 ماه باقی مانده باشد (ملاک عمل برای محاسبه حداکثر سه (3) ماه از تاریخ آخرین روز ثبت نام می باشد).

سوالات متداول استخدامی  وزارت بهداشت
آیا برای ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت شرط سنی معینی وجود دارد ؟ داوطلبان با توجه به مدرک تحصیلی باید شرط سنی تعیین شده برای دارندگان آن مدرک را رعایت کنند که حداکثر و حداقل سن مورد پذیرش فارغ التحصیلان هر مقطع در این مقاله ارائه شده است.
آیا شرایط پذیرش در آزمون استخدامی وزارت بهداشت برای تمامی رشته ها یکسان است ؟ پذیرش و استخدام نهایی در هر رشته منوط به رعایت شرایط اختصاصی تعیین شده برای آن رشته شغلی می باشد.
با چه مدارک تحصیلی می توان در آزمون استخدامی وزارت بهداشت نام نویسی کرد ؟ داوطلبان فارغ التحصیل لیسانس تا دکتری می توانند با رعایت شرایط ذکر شده ، برای آزمون استخدامی وزارت بهداشت ثبت نام کنند.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱