در اینستاگرام ما را دنبال کنید

instagram.com/hadisigroup

نمونه سوال و کتاب تست مدیریت و کنترل کیفیت

نمونه سوال و کتاب تست مدیریت و کنترل کیفیت

مدیریت و کنترل کیفیت
مقالات آموزشی

نمونه سوال و کتاب تست مدیریت و کنترل کیفیت

مدیریت و کنترل کیفیت علوم آزمایشگاهی

کنترل کیفیت، هسته مرکزی مدیریت کیفیت و تضمن کیفیت است. این بحث فرآیندی است که در آن عملکرد یک اپراتور که درحال تولید نتیجه آزمایش است را مانیتور و پایش می کند و سپس خطاهای عملیات فاز انجام آزمایش شناسایی می شود. کنترل کیفیت می بایست به صورت کاملاً تخصصی و حرفه ای در سطوح مختلف کاری به افراد شاغل در آزمایشگاه ِ آموزش داده شود و هر فرد نسبت به کنترل کیفیت آزمایشاتی که انجام می دهد، آگاهی کاملی داشته باشد.

در یک جمله کنترل کیفی به معنی مطالعه خطاهاي آزمایشگاهی و روش هاي تشخیصی و اتخاذ تدابیر لازم جهت به حداقل رساندن آن ها است. وقتی صحبت از کنترل کیفی می شود، بیشتر فعالیت ها حول محور انجام آزمایش متمرکز می شود، اما محدوده کنترل کیفی بسیار وسیع تر است. هرجا امکان خطا وجود دارد باید برنامه کنترل کیفی نیز وجود داشته باشد و برنامه های کنترل کیفی میزان بسیار کم خطا را قابل قبول می دانند.

به نوعی دیگر می توان گفت که حد مجاز یا قابل قبول خطا مقداری است که اهمیت بالینی پاسخ ها را تحت تاثیر قرار ندهد. در چرخه مراجعه بیمار به آزمایشگاه تا گرفتن نتیجه، کلیه مراحل نمونه گیري، انتقال، انجام آزمایش و ارائه جواب باید تحت نظارت سیستم کنترل کیفی باشد.


دوره جامع کنترل کیفیت و تضمین کیفیت


تاریخه کنترل و کیفیت

تاریخ کنترل کیفیت همزمان با تاریخ تولید و اختراع محصولات مختلف توسط انسان آغاز شد، چراکه انسان همواره به فکر بهبود کیفیت وسایل و ابزارهای ضروری بوده است، اما بخش اصلی تغییرات، پس از انقلاب صنعتی اتفاق افتاد. پیش از انقلاب صنعتی تمام بخش‌های ساخت محصول از ابتدا تا انتها به عهده یک فرد بود، این روش فرآیند کنترل محصول نهایی را قابل کنترل می‌کرد.

فرآیند تولید پس از انقلاب صنعتی دچار تغییر شد و هر کارگر فقط انجام بخشی از کار را به عهده داشت؛ در این شرایط روسای کارخانجات دیگر امکان نظارت و کنترل دقیق روی تولیدات نداشتند و باید راهی برای کنترل موضوع پیدا می‌کردند. به‌کارگیری روش‌های مختلف بازرسی در فرآیند تولید، یکی از راه‌حل‌های ممکن بود که محصولات نامرغوب را از تولیدات جدا می‌کرد، این اقدام، فرصتی برای مطرح شدن بحث کنترل کیفیت در صنعت بود. ساده‌ترین شرکت کنترل کیفیت، طرحی از آیتم موردنظر بود، اگر طرح با محصول مطابقت نداشت با یک رویه ساده رد می‌شد اما اگر دقیقا مطابق تصویر بود، تایید می‌شد.

تعریف کیفیت

کیفیت (Quality) به عنوان معیاری در میزان رعایت الزامات پروژه تعریف می‌شود. کلمه کلیدی در تعریف مفهوم کیفیت، برآورده کردن الزامات است. در یک پروژه هر کاری که با الزامات مطابقت نداشته باشد نوعی هنجارشکنی یا انحراف از کیفیت مورد نظر محسوب می‌شود. عموما این الزامات بر اساس توقعات و نیازهای مشتریان تعیین و بررسی می‌شود.

انواع کنترل کیفیت

همان‌طور که پیش از این گفتیم، روش‌های مختلفی برای کنترل کیفیت وجود دارد که از بین آن‌ها چهار روش اصلی عبارتند از:

 • نمودار میله‌ای X
 • روش شش سیگما
 • روش حالت بازرسی 100%
 • روش تاگوچی

تعریف کنترل

عبارت است از مجموعه عملیاتی شامل اندازه گیری یا آزمایشهایی که بر روی یک فرآورده انجام گیرد تا مشخص شود تا مشخصات ویژگیهای آن فرآورده با مشخصات استانداردها مطابقت داشته باشد.

در سیستم مدیریت کیفیت، کنترل دارای وظایف دیگری هم است :

 1. تعیین منبع یا عامل بوجود آورنده نقص یا اشکال
 2. برطرف کردن منبع یا عامل بوجود آورنده اشکال
 3. پیش بینی های لازم برای جلوگیری از ظاهر شدن منبع یاعامل بوجود آورنده اشکال

آزمون استخدامی مدیریت و کنترل کیفیت تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی هر ساله به منظور تکمیل کادر اجرایی و اداری خود و به منظور استخدام نیروهای مجرب و متخصص در هر بخش، اقدام به برگزاری آزمون استخدامی متمرکز می کنند.

با توجه به مفهومی شدن آزمون‌های استخدامی در دوره‌های اخیر، تنها با بررسی سوالات دوره‌های قبلی نمی‌توان به اهداف مورد نظر دست یافت. بنابراین خواندن دروس عمومی که دارای بازه زمانی مناسب‌تری نسبت به سوالات تخصصی هر رشته می‌باشد، دارای اهمیت بالایی است.
در این پکیج سعی شده است تا قسمت‌های مهم و مختلف از مراجع مختلف جمع‌آوری شود تا داوطلبان آزمون‌های استخدامی در وقت و زمان صرفه جویی کنند.
لازم به ذکر است که پس از مطالعه دروس مختلف سوالات چند دوره آزمون استخدامی بررسی شود تا تسلط کافی برای داوطلبان عزیز آزمون های استخدامی ایجاد شود.

مدیریت و کنترل

کتاب تست مدیریت و کنترل کیفیت وزارت بهداشت

پر واضح است که دستگاه های اجرایی به یک عنوان شغلی ختم نمی شوند بلکه رده های شغلی مختلفی را در بر می گیرند که هرکدام از آن ها آزمون مختص خود را دارند. آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی هم مانند آزمون استخدامی هر ارگان دیگری، شامل سوالات عمومی و تخصصی است. بدیهی است که سوالات عمومی بین تمام عناوین شغلی، مشترک بوده اما سوالات تخصصی مدیریت و کنترل کیفیت مختص خود است.
به کمک تست‌ها و نمونه سوالات موجود در کتاب تست مدیریت و کنترل کیفیت. به راحتی از پس سوالات مدیریت و کنترل کیفیت آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، آزمون فراگیر دستگاه‌های اجرایی ، آزمون تامین اجتماعی ، آزمون‌های وزارت علوم ، آزمون وزارت بهداشت و درمان و غیره برآیید.

نمونه سوالات مدیریت و کنترل کیفیت

جزوه ای که در این قسمت برای شما عزیزان تدارک دیده شده در بر گیرنده توضیحات گام به گام و آموزش جامع و کامل تمامی مباحث حائز اهمیت منابع مورد نظر بوده و از این نظر یک منبع دقیق و جامع از بخش اطلاعات عمومی آزمون های استخدامی محسوب می شود.
نمونه سوالات مدیریت و کنترل کیفیت به گونه ای تدوین و طراحی شده که در بر گیرنده تمام مطالب مهم و نکات کلیدی و پر تکرار طی سال های گذشته بوده و هیچ مطلب مهمی را از قلم نینداخته است.

اهداف کلی کنترل کیفیت

 • برخی اهداف اجرای منظم برنامه های کنترل کیفی به قرار زیرند:
 •  افزایش اعتماد به پاسخ های گزارش شده
 •  افزایش دقت و صحت
 •  شناسایی مسائل و خطاهای ایجاد شده در روند آزمایش و روش های کاهش آن
 •  افزایش سرعت کار
 • حل اختلافات و اشتباهات
 •  کاهش هزینه ها
 •  آرامش فکری کارکنان و مسئولان آزمایشگاه
 •  سرویس دهی با کیفیت مناسب به بیماران و پزشکان
 • کمک در مقایسه صحت روش های مختلف آزمایشگاهی به طوری که بتوان در انتخاب یک روش برتر موفق بود.

دانلود نمونه سوال مدیریت و کنترل کیفیت

در این وبسایت در راستای دسترسی آسان شما به منابع آزمون استخدامی تلاش کرده ایم تا با جمع‌آوری و ارائه و معرفی یک‌ جزوه کمک آموزشی و مروری کاملا کاربردی و سوالات دوره های گذشته آزمون ها مسیر را برای موفقیت شما آسان تر کرده و بتوانیم شانس قبولی شما در این آزمون را به میزان‌ قابل توجهی بالا ببریم.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیدواژه ها

آزمون ارشد آزمون استخدامی سرم شناسی آزمون لیسانس به پزشکی ایمنی شناسی بانک خون بیوشیمی جزوه آزمون استخدامی هورمون شناسی جزوه ایمنی شناسی جزوه بیوشیمی جزوه ویروس شناسی دانشجویان علوم پزشکی دانلود جروه هماتولوژی دانلود کتاب هماتولوژی درسنامه هماتولوژی آزمون استخدامی درسنامه ویروس شناسی دکتر محمدمهدی صدوقی سرم شناسی سرولوژی علوم آزمایشگاهی سهمیه بومی آزمون علوم آزمایشگاهی لیسانس به دکتری منابع آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمئنه سوالات سرم شناسی نمونه سوالا آزمون استخدامی ایمنی شناسی نمونه سوالات آزمون استخدامی بانک خون نمونه سوالات ایمنی شناسی نمونه سوالات باکتری شناسی نمونه سوالات سرم شناسی نمونه سوالات هماتولوژی آزمون استخدامی وزارت علوم نمونه سوالات هورمون شناسی نمونه سوال بیوشیمی هماتولوژِی هماتولوژی علوم آزمایشگاهی هورمون شناسی وزارت بهداشت ویروس شناسی کتاب تست بانک خون کتاب تست باکتری شناسی کتاب تست بیوشیمی کتاب تست سرم شناسی کتاب تست هورمون شناسی کتاب تست ویروس شناسی کتاب ویروس شناسی کتای تست ایمنی شناسی کنکور ۱۴۰۱